Časté otázky – PORADNA

Q1: Proč mi nehraje CS Mystery, JOJ Family, Óčko Star, RELAX, TV Šlágr ,Šlágr 2, LTV plus, ORF aj. (na STB Handan SD, KAON SD, Technisat a na některých starších televizorech Sony bez podpory formátu MPEG-4) – kanál se nenaladí vůbec nebo se naladí, ale je slyšet pouze zvuk bez obrazu. Co se stalo?
A: Distribuce signálu postupně přecházejí u SD kanálů z formátu MPEG-2 na modernější a úspornější formát MPEG-4. Změna formátu přinese zlepšení technické kvality přenosu obrazové složky. Zároveň však po této změně budou kanály dostupné jen na přijímačích, které podporují formát MPEG-4/H.264 (AVC). Vyhovující jsou tedy Set-Top-Boxy a televizní přijímače s HD tunerem a MPEG-4 dekodérem (SD Set-Top-Boxy, které nepodporují MPEG-4 nahlásí „zakódovaný kanál“ nebo „Není AV signál“). Na tento plánovaný přechod upozorňujeme již od 1.1.2014 -> https://ktkdigi.cz/MPEG-4 Přestože se KTK stále snaží o získání zdrojů televizních signálů a jejich distribuci v MPEG2, musí divák počítat s postupnou obměnou a přechodem kanálů šířených ve formátu MPEG-4. Mnoho TV stanic také zcela ukončuje SD distribuci (např. Česká televize) a přechází do formátu HD (High Definition).

Q2: Proč potřebuji k příjmu televizních kanálů televizní přijímač (nebo Set-Top-Box) s DVB-C tunerem?
A: Všechny tři DVB systémy (digitální – satelitní, pozemní i kabelové) potřebují pro příjem odpovídající SET-TOP-BOX nebo televizní přijímač s DVB tunerem. Pro příjem KTKdigi je tedy vyžadován televizní přijímač s možností příjmu DVB-C (C = cable) signálu.

Q3: Po přepnutí na slovenský kanál (někdy taky na kanálech TVP), kde dávají film s originální (původní) zvukovou stopou, hraje anglický zvuk. V menu přijímače-možnosti mám všude navolenou češtinu a to jak pro první tak i druhou zvukovou stopu. Dálkáčem lze přepnout zvukovou stopu na slovenštinu (polštinu), ale po přepnutí na jiný kanál a zpět je tam zase angličtina. Proč?

A: Většina televizních přijímačů má v základním (továrním) nastavení „všude navolenou češtinu a to jak prvý zvuk tak i druhý zvuk“. Výběr dvou zvukových doprovodů je u TV přijímačů proto, aby mohl mít preferenci 1, pokud nevysílá tato stopa, tak preferenci 2 a pokud chybí obě tak první v seznamu. Některé slovenské (polské) kanály mají doprovodnou stopu „více jazyky“ nebo „originál“ a pak pokud jsou obě preference nastavené uživatelem na češtinu, tak nepoužije přijímač slovenskou (polskou) stopu (neboť v nastavení uživatelem je 2x čeština), přijímač tedy zvolí první další v pořadí – tedy „originál“ zvukový doprovod.
Doporučené nastavení zvukových stop pro televizní přijímače před laděním kanálů:
– první zvuková stopa Čeština
– druhá zvuková stopa Slovenština (alternativně Polština)

Q4: Můžu mít vlastní přijímač s CI slotem a do něj vložit CA modul a kartu KTKDigi?
A: Ano. Plnou funkčnost vašeho přijímače ovšem doporučujeme prakticky ověřit. Doposud jsme však nezaznamenali žádnou nekompatibilitu u žádné značky TV přijímačů. Tedy všechny testované TV přijímače byly schopné používat CA modul. V některých případech byla nutná pro správnou funkčnost aktualizace Firmware v televizním přijímači (převážně se jednalo o značky LG, Samsung nebo Philips).

Q5: Uvažuji o novém televizním přijímači. Co by měl umět?
A: Při koupi vhodného televizoru doporučujeme překontrolovat, aby přístroj byl vybaven:

  • DVB-C tunerem, aby bylo možné kanály KTKdigi naladit (dnes tuto podmínku splňuje téměř 100% TV přijímačů)
  • video MPEG-4 dekodérem, nutné pro sledování kanálů HD a SD kanálů v H.264/MPEG-4 
  • video HEVC dekodérem, aby jste měli možnost sledovat kanály v H.265 (od r. 2013)
  • audio MPEG-4 AAC (podpora efektivnějšího zvukového formátu) – některé rozhlasové a TV stanice jej vyžadují
  • CI/CI+ slotem pro možnost použití CA modulu a sledování placených kanálů (CA modul kanály nenaladí, pouze je pomocí karty rozkóduje)
  • Výhodou je také připojení k internetu a možnost využívat funkce SmartTV např. HbbTV nebo aplikace Moderní TV od FixProTV.cz
  • v budoucnu pak i UHD TV (4K) – od poloviny roku 2021 KTKdigi již zařadila první zkušební kanál ve velmi vysokém rozlišení (své uplatnění najde zejména na streamovacích službách)

Q6: Jak správně naladit televizní přijímač (nebo STB) s DVB-C tunerem?
A: Předpokladem pro sledování kanálů šířených v KTKdigi je správně naladěný televizní přijímač (Set-Top-Box). Základní postupy pro jednotlivé modely SET-TOP-BOXŮ a některé značky televizních přijímačů najdete ZDE (televizní přijímač musí naladit VŽDY VŠECHNY kanály KTKdigi, a to i bez vloženého CA modulu!).

Q7: Kolik a jaké analogové TV stanice bude Kabelová televize Kopřivnice přenášet?
A: Vlastní kanálová skladba analogové nabídky bude záviset na dostupnosti jednotlivých kanálů pro tento způsob distribuce. Počet kanálů bude v této analogové nabídce postupně snižován. Na uvolněné pozice budou zařazeny nové kanály KTKdigi nebo mohou být využité pro digitální DAB rádio (které v blízké budoucnosti může nahradit stávající VKV-FM vysílání). (analogové vysílání bylo ukončeno 11. 11. 2018)

Q8: Proč a do kdy kabelová televize zachová vedle digitálního vysílání také analogové kanály?
A: Z důvodu možnosti příjmu základních TV kanálů na starších analogových televizorech v domácnosti bez nutnosti použit SET-TOP-BOXU. Jde pouze o přechodnou dobu. Postupně budou analogové stanice zcela vypuštěny. Sedmileté období od 11. 11. 2011, kdy bylo oficiálně ukončeno šíření pozemního analogového vysílání, odpovídá běžné výměně televizních přijímačů v domácnostech za nové. Termín ukončení analogových kanálů v KTK byl stanoven na neděli 11.11.2018.

Q9: Bude mít přechod z DVB-T na DVB-T2 vliv na příjem KTKdigi?
A: Ne. KTKdigi používá vlastní standard DVB-C. Plánovaný přechod pozemních vysílaču z DVB-T na DVB-T2 v letech 2016 až říjen 2020 se klientů kabelové televize tedy nijak nedotkne. V multiplexech KTKdigi není šířen signál ve standardu DVB-T ani DVB-T2.

Q10: Můžu mít v domácnosti dva a více TV přijímačů s placenou nabídkou?
A: Ano. Tato možnost existuje. Nabízíme snížený měsíční poplatek pro druhou kartu pro SET-TOP-BOX (nebo CA modul) za výhodnější cenu než je u prvního přístroje. V Ceníku je tato možnost uváděna jako „Druhá karta v domácnosti“. Za servisní poplatek (dle Ceníku) vám poskytneme druhou kartu, kde budou k dispozici stejné kanály, které si platíte na první kartě. Využívání služby „Druhá karta v domácnosti“ je také výrazně levnější oproti variantě provozování dvou běžných karet.

Q11: Jak správně zapojit SET-TOP-BOX nebo televizní přijímač?
A: S novým televizním přijímačem doporučujeme také zakoupení a používání nových koaxiálních kabelů v potřebné délce. Televizor nebo Set-Top-Box propojíte tímto koaxiálním kabelem. Tedy jeden konec rovnou do anténní zdířky přijímače a druhý do TV zdířky v zásuvce kabelové televize. V případě více přijímačů můžete použít rozbočovač TV signálu. Vhodné koaxiální kabely i rozbočovač zakoupíte na našem Kontaktním místě

Q12: Některé kanály často kostičkuji popřípadě nehrají vůbec. Co je příčinou?
A: Velmi častý problém je u starších koaxiálních kabelů. Popřípadě v použití nevhodného rozbočovače pro více televizorů. Koaxiální kabely mají za úkol nejen dopravit užitečný signál ze zásuvky KTK do televizoru či SET-TOP-BOXU, ale hlavně musí tento signál umět ochránit před vnějšími rušivými vlivy. Problém se špatným příjmem (nebo s kostičkováním) vyřešíte zakoupením nových přívodních kabelů v potřebné délce na Kontaktním místě. Nevyhovující, avšak velmi rozšířené a často používané, jsou koaxiální kabely zcela bez potisku nebo se v potisku vyskytuje označení 3C-2V nebo CB100F. Takto označené přívodní šňůry (potiskem na kabelu) nedoporučujeme používat k příjmu digitálních kanálů! Zkušenosti rovněž ukazují, že je nanejvýš vhodné používat VŠECHNY kabely v domácích rozvodech s pevně nalisovanými koncovkami z výroby! Dříve vyráběné kabely (tzv. „na míru“) se šroubovanými konektory, proto rovněž doporučujeme (v případě výše zmíněných potíží) vyměnit za nové!

Q13: Kde kabely koupím a kolik mě budou stát?
A: Koaxiální kabely prodáváme na Kontaktním místě. Továrně vyrobené kabely nabízíme v pěti základních délkách. Ceny za kabely: 2,5m – 39 Kč, 5m – 65 Kč, 7,5m – 94 Kč, 10m – 105 Kč, 15m – 155 Kč Potřebuje-li klient délku větší než 15m, pak doporučujeme spojit (poskládat) dva originální kabely dohromady. (například 7,5m + 10m = 17,5 metrů)

Q14: Mám placenou „Rozšířenou nabídku“, ale na Set-Top-Boxu mi nehrají kanály z nabídky Basic HD
A: Pravděpodobně stále používáte některý z SD modelů SET-TOP-BOXŮ. Na těchto přijímačích nelze sledovat HD kanály ani kanály vysílané v MPEG4/SD, i když jsou služby na Vaší kartě aktivní. Pokud již máte televizor s DVB-C tunerem a přesto pro sledování Rozšířené nabídky používáte stále SD Set-Top-Box, pak doporučujeme navštívit Kontaktní místo kabelové televize, kde můžete získat CA modul pro příjem (rozkódování) placené Rozšířené nabídky. Vezměte s sebou Vaší kartu ze SET-TOP-BOXU (najdete ji pod předními dvířky) a ta Vám bude na Kontaktním místě spárována s nově zakoupeným CA modulem. Pak již stačí vložit CA modul s kartou do Vaši naladěné televize a můžete sledovat také bonusové HD kanály -> Basic HD.

Q15: Co je to HDMI?
A: HDMI je zkratka pro High-Definition Multi-media Interface. Jedná se o rozhraní určené pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitální podobě. Skrze HDMI lze přenášet obraz v HD kvalitě, hodí se tedy i pro výstup na televizory s vysokým rozlišením.

Q16: Jaký PIN je na mé kartě?
A: Standardně jsou dekódovací karty dodávány klientům s přednastaveným PINem 1234 a s „rodičovskou kontrolou“ (maturity rating) na úroveň první. Tedy G – veřejný poslech nebo-li pouze volně šířený obsah. PIN i úroveň rodičovské kontroly si uživatel může změnit a nastavit dle vlastní potřeby.

Q17: Mohu zrušit požadavek na PIN u erotických kanálů?
A: ANO. (platí současně pro Erox HD, Eroxxx HD, EXTASY TV HD a Leo TV) Standardně jsou dekódovací karty dodávány klientům s přednastavenou „rodičovskou kontrolou“ (maturity rating) na úroveň první. Tedy G – veřejný poslech nebo-li pouze volně šířený obsah. Obdobně jako si uživatel může změnit PIN na kartě, lze i úroveň rodičovské kontroly uživatelsky změnit a nastavit dle vlastní potřeby. Postup zrušení požadavku zadání PIN kódu:

CA modul v TV přijímačích ->

  • Vstoupit do menu TV přijímače a vyhledat informace o CI (např. u TV Samsung – Běžné rozhraní – nabídka CI)
  • Vyhledat Maturity Rating (třída dospělých někdy též Věkové omezení)
  • Změnit původní nastavení. Nově na X-Erotic (bude požadovat PIN)
  • Výše uvedené platí obecně, přesný postup si klient může dohledat v návodu svého televizního přijímače

HANDAN ->

  • Vstoupit do MENU přijímače
  • Zvolit -> Podmíněný přístup
  • Zvolit CONAX
  • Zvolit -> Věkové omezení (bude požadovat PIN)
  • Zvolit „ Pouze pro dospělé „ a potvrdit OK

KAON ->

  • Vstoupit do MENU přijímače
  • Zvolit -> CA systém
  • Zvolit Conax CA
  • Zvolit -> Omezení podle hodnocení programu 
  • Zvolit „ X erotika „ a potvrdit OK (bude požadovat PIN)

Po výše uvedené změně nastavení je ještě potřeba přístroj vypnout a opětovně zapnout. Pak se teprve změna projeví.

Q18: Co je to HbbTV „červené tlačítko“?
A: Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem. Proto má název HbbTV – Hybrid Broadcast (vysílání) Broadband (širokopásmový internet) TV. Platforma HbbTV sjednocuje výrobce přijímačů a vysílatele s cílem, aby byly interaktivní služby dostupné v televizorech různých značek. Univerzálnost použití má zaručit logo HbbTV. Televizní přijímač musí mít konektivitu (připojení) do internetu. Doporučujeme používat LAN kabel (nikoli WiFi připojení TV)!

Q19: Které pořady a které televizory mají HbbTV?
A: Například Česká televize u svých kanálů využívá HbbTv. Seznam televizních přijímačů s podporou HbbTV najdete ZDE.

Q20: Co znamenají zkratky  – HbbTV, HD, MPEG-4 (barevné značení) u jednotlivých kanálů?
HbbTV – Stanice poskytuje obsah (služby HbbTV) také prostřednictvím internetu (viz Základní nabídka)
HD – Vysílání v HD rozlišení
MPEG4 – kanály vysílané ve formátu SD / MPEG-4 jsou dostupné jen pro majitele HD přijímačů.

Na Set-Top-Boxech Handan CV-5000, CV-6000, KAON SD a Technisat MF4-K není možné přijímat kanály v HD rozlišení ani kanály v SD/MPEG-4.

Q21: Co znamená Global free – Preview (dočasná aktivace)?
A: Nově zakoupená dekódovací karta je nastavena na tzv. Preview, znamená to, že jsou na ni odblokovány všechny kanály z naší placené nabídky. Preview je na kartě nastaveno proto, aby Vám po vložení CAM modulu s kartou do přijímače ihned fungovala, nezávisle na tom, jaké kanály máte objednány. Po několika dnech (max. 10) bude karta nastavena pouze na kanálovou nabídku, kterou jste si zvolili. Doporučujeme využít toto období k seznámení se s celou kanálovou nabídkou KTKdigi. (od prosince 2018)

Máte otázku, na niž jste zde nenašli odpověď?
Napište nám, rádi Vám odpovíme – technické dotazy