Digitální vysílání, časté otázky | KTKdigi - Kabelová televize Kopřivnice, s.r.o., Záhumenní 1152, 742 21 Kopřivnice, tel. 556 821 076, ktk@ktk.cz
KTKdigi – Kabelová televize Kopřivnice, s.r.o., Záhumenní 1152, 742 21 Kopřivnice, tel. 556 821 076, ktk@ktk.cz
 
Menu

Časté otázky

Q1: Nehraje Tuty, TVP info, Šlágr 2, LTV plus aj. (STB Handan SD, KAON SD, Technisat) – program se nenaladí vůbec nebo se naladí, ale nehraje nebo je slyšet pouze zvuk bez obrazu. Co se stalo?
A: Některé SD programy mohou (postupně také budou) přecházet z formátu MPEG-2 na modernější a úspornější formát MPEG-4/H.264. Změna formátu přinese zlepšení technické kvality přenosu obrazové složky. Zároveň však po této změně budou programy dostupné jen na přijímačích, které podporují formát MPEG-4/H.264 (AVC). Tedy Set-Top-Boxy a televizní přijímače s HD tunerem a MPEG-4 dekodérem (SD SET-TOP-BOX nepodporující MPEG4 nahlásí „zakódovaný kanál“ nebo „Není AV signál“). Na tento plánovaný přechod upozorňujeme již od 1.1.2014 -> https://goo.gl/LT13Py Přestože se KTK stále snaží o získání zdrojů televizních signálů a jejich distribuci v MPEG2, musí divák počítat s postupnou obměnou a přechodem (nárůstem) programů šířených v MPEG-4.

Q2: Proč potřebuji k příjmu kabelové digitální televize SET-TOP-BOX nebo televizní přijímač s DVB-C tunerem?
A: Veškeré DVB systémy (satelitní, pozemní i kabelové) potřebují pro příjem odpovídající SET-TOP-BOX nebo televizní přijímač s DVB tunerem. Pro příjem KTKdigi je tedy vyžadován tuner s označením DVB-C (C = cable).

Q3: Po přepnutí na slovenský program (někdy taky na programech TVP), kde dávají film s originál zvuk stopou mám anglický zvuk. V menu přijímače-možnosti mám všude navolenou češtinu a to jak prvý zvuk tak i druhý zvuk. Dálkáčem lze přepnout zvukovou stopu na slovenštinu (polštinu), ale po přepnutí programu jinam a zpět je tam zase angličtina.

A: Většina televizních přijímačů má defaultně (továrně) „všude navolenou češtinu a to jak prvý zvuk tak i druhý zvuk“. Výběr dvou zvukových doprovodů je u TV přijímačů proto, aby mohl mít preferenci 1, pokud nevysílá tato stopa, tak preferenci 2 a pokud chybí obě tak první v seznamu. Některé slovenské (polské) programy mají doprovodnou stopu „více jazyky“ nebo „originál“ a pak pokud jsou obě preference nastavené uživatelem na češtinu, tak nepoužije přijímač slovenskou (polskou) stopu (neboť v nastavení uživatelem je 2x čeština), přijímač tedy zvolí první další v pořadí – tedy „originál“ zvukový doprovod.
Doporučené nastavení zvukových stop pro televizní přijímače před laděním programů:
– první zvuková stopa Čeština
– druhá zvuková stopa Slovenština (alternativně Polština)

Q4: Bude možné mít vlastní přijímač s CI slotem a do něj vložit CA modul a kartu KTKDigi?
A: Ano, ale nejsme schopni zaručit 100% kompatibilitu různých digitálních přijímačů. Plnou funkčnost vašeho přijímače je třeba prakticky ověřit. Doposud jsme nezaznamenali žádnou nekompatibilitu u žádné značky TV přijímačů. Tedy všechny testované TV přijímače byly schopné používat CA modul. V některých případech byla nutná pro správnou funkčnost aktualizace Firmware v televizním přijímači (převážně se jednalo o značky LG, Samsung nebo Philips).

 

Q5: Uvažuji o novém televizním přijímači. Co by měl umět?
A: Při koupi vhodného televizoru doporučujeme překontrolovat, aby přístroj byl vybaven:

  • DVB-C tunerem, aby bylo možné programy KTKdigi naladit (televizní přijímač musí naladit VŽDY VŠECHNY programy KTKdigi!)
  • video MPEG-4 dekodérem, aby jste měli možnost sledovat programovou HD nabídku a SD programy v MPEG-4
  • audio MPEG-4 AAC (podpora efektivnějšího zvukového formátu) – některé rozhlasové a TV stanice jej vyžadují
  • CI/CI+ slotem pro možnost použití CA modulu a sledování placených programů (CA modul programy nenaladí, pouze je pomocí karty rozkóduje)
  • Výhodou je také připojení k internetu a možnost využívat funkce SmartTV např. HbbTV nebo aplikace Moderní TV od FixProTV.cz

Q6: Jak správně naladit SET-TOP-BOX nebo televizor s DVB-C tunerem?
A: Předpokladem pro sledování programů šířených v KTKdigi je správně naladěný Set-Top-Box nebo televizní přijímač. Základní postupy pro jednotlivé modely SET-TOP-BOXŮ a některé značky televizních přijímačů najdete ZDE (televizní přijímač musí naladit VŽDY VŠECHNY programy KTKdigi, a to i bez CA modulu!).

Q7: Kolik a jaké analogové TV stanice bude Kabelová televize Kopřivnice přenášet?
A: Vlastní programová skladba analogové nabídky bude záviset na dostupnosti jednotlivých programů pro tento způsob distribuce. Počet programů bude v této analogové nabídce postupně snižován. Na uvolněné pozice budou zařazeny nové programy KTKdigi nebo mohou být využité pro digitální DAB rádio (které v blízké budoucnosti může nahradit stávající VKV-FM vysílání).

Q8: Proč a do kdy kabelová televize zachová vedle digitálního vysílání také analogové programy?
A) Z důvodu možnosti příjmu základních TV programů na starších analogových televizorech v domácnosti bez nutnosti použit SET-TOP-BOXU. Jde pouze o přechodnou dobu. Postupně budou analogové stanice zcela vypuštěny. Sedmileté období od 11. 11. 2011, kdy bylo oficiálně ukončeno šíření pozemního analogového vysílání, odpovídá běžné výměně televizních přijímačů v domácnostech za nové. Termín ukončení analogových programů v KTK je předběžně stanoven na neděli 11.11.2018. Cílem je snaha o sociálně citlivý přístup, který kopíruje trend nákupu nových TV přijímačů vybavených DVB-C tunerem. 

Q9: Bude mít zavedení DVB-T2 vliv na příjem KTKdigi?
A: Ne. KTKdigi používá vlastní standard DVB-C. Plánovaný přechod z DVB-T na DVB-T2 v letech 2016-2020 se klientů kabelové televize tedy nijak nedotkne. V multiplexech KTKdigi není šířen signál DVB-T ani DVB-T2.

Q10: Můžu mít v domácnosti dva a více SET-TOP-BOXů (CA modulů) s placenou nabídkou?
A: Tato možnost existuje. Nabízíme snížený měsíční poplatek pro druhou kartu pro SET-TOP-BOX (nebo CA modul) za výhodnější cenu než je u prvního přístroje. V Ceníku je tato možnost uváděna jako „Druhá karta v domácnosti“. Za servisní poplatek (dle Ceníku) vám poskytneme druhou kartu, kde budou k dispozici stejné programy, které si platíte na první kartě. Využívání služby „Druhá karta v domácnosti“ je také výrazně levnější oproti variantě provozování dvou běžných karet.

Q11: Jak správně zapojit SET-TOP-BOX nebo televizní přijímač?
A: S novým televizním přijímačem nebo Set-Top-Boxem doporučujeme také zakoupení a používání nových koaxiálních kabelů v potřebné délce. Televizor nebo Set-Top-Box propojíte tímto koaxiálním kabelem. Tedy jeden konec rovnou do anténní zdířky přijímače a druhý do TV zdířky v zásuvce kabelové televize. V případě více přijímačů můžete použít rozbočovač TV signálu. Vhodný koaxiální kabel i rozbočovač zakoupíte na našem Kontaktním místě.

Q12: Některé programy často kostičkuji popřípadě nehrají vůbec. Co je příčinou?
A: Velmi častý problém je u starších koaxiálních kabelů. Popřípadě v použití nevhodného rozbočovače pro více televizorů. Koaxiální kabely mají za úkol nejen dopravit užitečný signál ze zásuvky KTK do televizoru či SET-TOP-BOXU, ale hlavně musí tento signál umět ochránit před rušivými vlivy. Problém se špatným příjmem (nebo s kostičkováním) vyřešíte zakoupením nových přívodních kabelů v potřebné délce na Kontaktním místě. Nevyhovující, avšak velmi rozšířené a často používané, jsou koaxiální kabely zcela bez potisku nebo s potiskem a označením 3C-2V nebo CB100F. Takto označené přívodní šňůry (potiskem na kabelu) nedoporučujeme používat k příjmu digitálních programů! Zkušenosti rovněž ukazují, že je nanejvýš vhodné používat VŠECHNY kabely v domácích rozvodech s pevně nalisovanými koncovkami z výroby! Dříve vyráběné kabely (tzv. „na míru“) se šroubovanými konektory, proto doporučujeme (v případě výše zmíněných potíží) vyměnit za nové!

Q13: Kde kabely koupím a kolik mě budou stát?
A: Koaxiální kabely prodáváme na Kontaktním místě. Továrně vyrobené kabely nabízíme v pěti základních délkách. Ceny za kabely: 2,5m – 39 Kč, 5m – 65 Kč, 7,5m – 94 Kč, 10m – 105 Kč, 15m – 155 Kč Potřebuje-li klient délku větší než 15m, pak doporučujeme spojit (poskládat) dva originální kabely dohromady. (například 7,5m + 10m = 17,5 metrů)

Q14: Mám placenou „Rozšířenou nabídku“, ale na Set-Top-Boxu mi nehrají programy z nabídky Basic HD
A: Pravděpodobně stále používáte některý z modelů SD SET-TOP-BOXŮ. Na těchto přijímačích nelze sledovat HD programy ani programy vysílané v MPEG4/SD, i když jsou služby na Vaší kartě aktivní. Pokud již máte televizor s DVB-C tunerem a přesto pro sledování Rozšířené nabídky používáte stále SD Set-Top-Box, pak doporučujeme navštívit Kontaktní místo kabelové televize, kde můžete získat CA modul pro příjem (rozkódování) placené Rozšířené nabídky. Vezměte s sebou Vaší kartu ze SET-TOP-BOXU (najdete ji pod předními dvířky) a ta Vám bude na Kontaktním místě spárována s nově zakoupeným CA modulem. Pak již stačí vložit CA modul s kartou do Vaši naladěné televize a můžete sledovat také bonusové HD programy -> Basic HD.

Q15: Co je to HDMI?
A: HDMI je zkratka pro High-Definition Multi-media Interface. Jedná se o rozhraní určené pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitální podobě. Skrze HDMI lze přenášet obraz v HD kvalitě, hodí se tedy i pro výstup na televizory s vysokým rozlišením.

Q16: Jaký PIN je na mé kartě?
A: Standardně jsou CONAX karty dodávány klientům s přednastaveným PINem 1234 a s „rodičovskou kontrolou“ (maturity rating) na úroveň první. Tedy G – veřejný poslech nebo-li pouze volně šířený obsah.

Q17: Co je to HbbTV?
A: Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem. Proto má název HbbTV – Hybrid Broadcast (vysílání) Broadband (širokopásmový internet) TV. Platforma HbbTV sjednocuje výrobce přijímačů a vysílatele s cílem, aby byly interaktivní služby dostupné v televizorech různých značek. Univerzálnost použití má zaručit logo HbbTV. Televizní přijímač musí mít konektivitu (připojení) do internetu.

Q18: Které pořady a které televizory mají HbbTV?
A: Například Česká televize u svých programů využívá HbbTv. Seznam televizních přijímačů s podporou HbbTV najdete ZDE.

Q19: Co znamenají zkratky  – HbbTV, HD, MPEG-4 (barevné značení) u jednotlivých programů?
HbbTV – Stanice poskytuje obsah (služby HbbTV) také prostřednictvím internetu
HD – Vysílání v HD rozlišení
MPEG4 – Programy vysílané ve formátu SD / MPEG-4 jsou dostupné jen pro majitele HD přijímačů.

Na Set-Top-Boxech Handan CV-5000, CV-6000, KAON SD a Technisat MF4-K není možné přijímat programy v HD rozlišení ani programy v MPEG-4.

Máte otázku, na niž jste zde nenašli odpověď?
Napište nám, rádi Vám odpovíme – technické dotazy

 
 
© 2008 KTKdigi – Kabelová televize Kopřivnice, s.r.o., Záhumenní 1152, 742 21 Kopřivnice, tel. 556 821 076, ktk@ktk.cz