KTKdigi – Kabelová televize Kopřivnice, s.r.o., Záhumenní 1152, 742 21 Kopřivnice, tel. 556 821 076, ktk@ktk.cz
 
Menu

Časté otázky

Q1: Proč nehraje Tuty, TVP info, Šlágr 2, LTV plus aj. (na STB Handan SD, KAON SD, Technisat) – kanál se nenaladí vůbec nebo se naladí, ale nehraje nebo je slyšet pouze zvuk bez obrazu. Co se stalo?
A: Některé SD kanály mohou (postupně také budou) přecházet z formátu MPEG-2 na modernější a úspornější formát MPEG-4/H.264. Změna formátu přinese zlepšení technické kvality přenosu obrazové složky. Zároveň však po této změně budou kanály dostupné jen na přijímačích, které podporují formát MPEG-4/H.264 (AVC). Tedy Set-Top-Boxy a televizní přijímače s HD tunerem a MPEG-4 dekodérem (SD SET-TOP-BOX nepodporující MPEG4 nahlásí „zakódovaný kanál“ nebo „Není AV signál“). Na tento plánovaný přechod upozorňujeme již od 1.1.2014 -> https://ktkdigi.cz/MPEG-4 Přestože se KTK stále snaží o získání zdrojů televizních signálů a jejich distribuci v MPEG2, musí divák počítat s postupnou obměnou a přechodem (nárůstem) kanálů šířených ve formátu MPEG-4.

Q2: Proč potřebuji k příjmu kabelové digitální televize SET-TOP-BOX nebo televizní přijímač s DVB-C tunerem?
A: Veškeré DVB systémy (satelitní, pozemní i kabelové) potřebují pro příjem odpovídající SET-TOP-BOX nebo televizní přijímač s DVB tunerem. Pro příjem KTKdigi je tedy vyžadován tuner s označením DVB-C (C = cable).

Q3: Po přepnutí na slovenský kanál (někdy taky na kanálech TVP), kde dávají film s originál zvuk stopou mám anglický zvuk. V menu přijímače-možnosti mám všude navolenou češtinu a to jak prvý zvuk tak i druhý zvuk. Dálkáčem lze přepnout zvukovou stopu na slovenštinu (polštinu), ale po přepnutí kanálu jinam a zpět je tam zase angličtina.

A: Většina televizních přijímačů má defaultně (továrně) „všude navolenou češtinu a to jak prvý zvuk tak i druhý zvuk“. Výběr dvou zvukových doprovodů je u TV přijímačů proto, aby mohl mít preferenci 1, pokud nevysílá tato stopa, tak preferenci 2 a pokud chybí obě tak první v seznamu. Některé slovenské (polské) kanály mají doprovodnou stopu „více jazyky“ nebo „originál“ a pak pokud jsou obě preference nastavené uživatelem na češtinu, tak nepoužije přijímač slovenskou (polskou) stopu (neboť v nastavení uživatelem je 2x čeština), přijímač tedy zvolí první další v pořadí – tedy „originál“ zvukový doprovod.
Doporučené nastavení zvukových stop pro televizní přijímače před laděním kanálů:
– první zvuková stopa Čeština
– druhá zvuková stopa Slovenština (alternativně Polština)

Q4: Bude možné mít vlastní přijímač s CI slotem a do něj vložit CA modul a kartu KTKDigi?
A: Ano, ale nejsme schopni zaručit 100% kompatibilitu různých digitálních přijímačů. Plnou funkčnost vašeho přijímače je třeba prakticky ověřit. Doposud jsme nezaznamenali žádnou nekompatibilitu u žádné značky TV přijímačů. Tedy všechny testované TV přijímače byly schopné používat CA modul. V některých případech byla nutná pro správnou funkčnost aktualizace Firmware v televizním přijímači (převážně se jednalo o značky LG, Samsung nebo Philips).

 

Q5: Uvažuji o novém televizním přijímači. Co by měl umět?
A: Při koupi vhodného televizoru doporučujeme překontrolovat, aby přístroj byl vybaven:

  • DVB-C tunerem, aby bylo možné kanály KTKdigi naladit (televizní přijímač musí naladit VŽDY VŠECHNY kanály KTKdigi!)
  • video MPEG-4 dekodérem, aby jste měli možnost sledovat kanálovou HD nabídku a SD kanály v MPEG-4
  • audio MPEG-4 AAC (podpora efektivnějšího zvukového formátu) – některé rozhlasové a TV stanice jej vyžadují
  • CI/CI+ slotem pro možnost použití CA modulu a sledování placených kanálů (CA modul kanály nenaladí, pouze je pomocí karty rozkóduje)
  • Výhodou je také připojení k internetu a možnost využívat funkce SmartTV např. HbbTV nebo aplikace Moderní TV od FixProTV.cz

Q6: Jak správně naladit SET-TOP-BOX nebo televizor s DVB-C tunerem?
A: Předpokladem pro sledování kanálů šířených v KTKdigi je správně naladěný Set-Top-Box nebo televizní přijímač. Základní postupy pro jednotlivé modely SET-TOP-BOXŮ a některé značky televizních přijímačů najdete ZDE (televizní přijímač musí naladit VŽDY VŠECHNY kanály KTKdigi, a to i bez CA modulu!).

Q7: Kolik a jaké analogové TV stanice bude Kabelová televize Kopřivnice přenášet?
A: Vlastní kanálová skladba analogové nabídky bude záviset na dostupnosti jednotlivých kanálů pro tento způsob distribuce. Počet kanálů bude v této analogové nabídce postupně snižován. Na uvolněné pozice budou zařazeny nové kanály KTKdigi nebo mohou být využité pro digitální DAB rádio (které v blízké budoucnosti může nahradit stávající VKV-FM vysílání).

Q8: Proč a do kdy kabelová televize zachová vedle digitálního vysílání také analogové kanály?
A) Z důvodu možnosti příjmu základních TV kanálů na starších analogových televizorech v domácnosti bez nutnosti použit SET-TOP-BOXU. Jde pouze o přechodnou dobu. Postupně budou analogové stanice zcela vypuštěny. Sedmileté období od 11. 11. 2011, kdy bylo oficiálně ukončeno šíření pozemního analogového vysílání, odpovídá běžné výměně televizních přijímačů v domácnostech za nové. Termín ukončení analogových kanálů v KTK je předběžně stanoven na neděli 11.11.2018. Cílem je snaha o sociálně citlivý přístup, který kopíruje trend nákupu nových TV přijímačů vybavených DVB-C tunerem. 

Q9: Bude mít zavedení DVB-T2 vliv na příjem KTKdigi?
A: Ne. KTKdigi používá vlastní standard DVB-C. Plánovaný přechod z DVB-T na DVB-T2 v letech 2016-2020 se klientů kabelové televize tedy nijak nedotkne. V multiplexech KTKdigi není šířen signál DVB-T ani DVB-T2.

Q10: Můžu mít v domácnosti dva a více SET-TOP-BOXů (CA modulů) s placenou nabídkou?
A: Tato možnost existuje. Nabízíme snížený měsíční poplatek pro druhou kartu pro SET-TOP-BOX (nebo CA modul) za výhodnější cenu než je u prvního přístroje. V Ceníku je tato možnost uváděna jako „Druhá karta v domácnosti“. Za servisní poplatek (dle Ceníku) vám poskytneme druhou kartu, kde budou k dispozici stejné kanály, které si platíte na první kartě. Využívání služby „Druhá karta v domácnosti“ je také výrazně levnější oproti variantě provozování dvou běžných karet.

Q11: Jak správně zapojit SET-TOP-BOX nebo televizní přijímač?
A: S novým televizním přijímačem nebo Set-Top-Boxem doporučujeme také zakoupení a používání nových koaxiálních kabelů v potřebné délce. Televizor nebo Set-Top-Box propojíte tímto koaxiálním kabelem. Tedy jeden konec rovnou do anténní zdířky přijímače a druhý do TV zdířky v zásuvce kabelové televize. V případě více přijímačů můžete použít rozbočovač TV signálu. Vhodný koaxiální kabel i rozbočovač zakoupíte na našem Kontaktním místě.

Q12: Některé kanály často kostičkuji popřípadě nehrají vůbec. Co je příčinou?
A: Velmi častý problém je u starších koaxiálních kabelů. Popřípadě v použití nevhodného rozbočovače pro více televizorů. Koaxiální kabely mají za úkol nejen dopravit užitečný signál ze zásuvky KTK do televizoru či SET-TOP-BOXU, ale hlavně musí tento signál umět ochránit před rušivými vlivy. Problém se špatným příjmem (nebo s kostičkováním) vyřešíte zakoupením nových přívodních kabelů v potřebné délce na Kontaktním místě. Nevyhovující, avšak velmi rozšířené a často používané, jsou koaxiální kabely zcela bez potisku nebo s potiskem a označením 3C-2V nebo CB100F. Takto označené přívodní šňůry (potiskem na kabelu) nedoporučujeme používat k příjmu digitálních kanálů! Zkušenosti rovněž ukazují, že je nanejvýš vhodné používat VŠECHNY kabely v domácích rozvodech s pevně nalisovanými koncovkami z výroby! Dříve vyráběné kabely (tzv. „na míru“) se šroubovanými konektory, proto doporučujeme (v případě výše zmíněných potíží) vyměnit za nové!

Q13: Kde kabely koupím a kolik mě budou stát?
A: Koaxiální kabely prodáváme na Kontaktním místě. Továrně vyrobené kabely nabízíme v pěti základních délkách. Ceny za kabely: 2,5m – 39 Kč, 5m – 65 Kč, 7,5m – 94 Kč, 10m – 105 Kč, 15m – 155 Kč Potřebuje-li klient délku větší než 15m, pak doporučujeme spojit (poskládat) dva originální kabely dohromady. (například 7,5m + 10m = 17,5 metrů)

Q14: Mám placenou „Rozšířenou nabídku“, ale na Set-Top-Boxu mi nehrají kanály z nabídky Basic HD
A: Pravděpodobně stále používáte některý z modelů SD SET-TOP-BOXŮ. Na těchto přijímačích nelze sledovat HD kanály ani kanály vysílané v MPEG4/SD, i když jsou služby na Vaší kartě aktivní. Pokud již máte televizor s DVB-C tunerem a přesto pro sledování Rozšířené nabídky používáte stále SD Set-Top-Box, pak doporučujeme navštívit Kontaktní místo kabelové televize, kde můžete získat CA modul pro příjem (rozkódování) placené Rozšířené nabídky. Vezměte s sebou Vaší kartu ze SET-TOP-BOXU (najdete ji pod předními dvířky) a ta Vám bude na Kontaktním místě spárována s nově zakoupeným CA modulem. Pak již stačí vložit CA modul s kartou do Vaši naladěné televize a můžete sledovat také bonusové HD kanály -> Basic HD.

Q15: Co je to HDMI?
A: HDMI je zkratka pro High-Definition Multi-media Interface. Jedná se o rozhraní určené pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitální podobě. Skrze HDMI lze přenášet obraz v HD kvalitě, hodí se tedy i pro výstup na televizory s vysokým rozlišením.

Q16: Jaký PIN je na mé kartě?
A: Standardně jsou CONAX karty dodávány klientům s přednastaveným PINem 1234 a s „rodičovskou kontrolou“ (maturity rating) na úroveň první. Tedy G – veřejný poslech nebo-li pouze volně šířený obsah.

Q17: Co je to HbbTV?
A: Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem. Proto má název HbbTV – Hybrid Broadcast (vysílání) Broadband (širokopásmový internet) TV. Platforma HbbTV sjednocuje výrobce přijímačů a vysílatele s cílem, aby byly interaktivní služby dostupné v televizorech různých značek. Univerzálnost použití má zaručit logo HbbTV. Televizní přijímač musí mít konektivitu (připojení) do internetu.

Q18: Které pořady a které televizory mají HbbTV?
A: Například Česká televize u svých kanálů využívá HbbTv. Seznam televizních přijímačů s podporou HbbTV najdete ZDE.

Q19: Co znamenají zkratky  – HbbTV, HD, MPEG-4 (barevné značení) u jednotlivých kanálů?
HbbTV – Stanice poskytuje obsah (služby HbbTV) také prostřednictvím internetu
HD – Vysílání v HD rozlišení
MPEG4 – kanály vysílané ve formátu SD / MPEG-4 jsou dostupné jen pro majitele HD přijímačů.

Na Set-Top-Boxech Handan CV-5000, CV-6000, KAON SD a Technisat MF4-K není možné přijímat kanály v HD rozlišení ani kanály v MPEG-4.

Q20: Co znamená Global free – Preview (dočasná aktivace)?
A: Nově zakoupená dekódovací karta je nastavena na tzv. Preview, znamená to, že jsou na ni odblokovány všechny kanály z naší placené nabídky. Preview je na kartě nastaveno proto, aby Vám po vložení CAM modulu s kartou do přijímače ihned fungovala, nezávisle na tom, jaké kanály máte objednány. Po několika dnech (max. 10) bude karta nastavena pouze na kanálovou nabídku, kterou jste si zvolili. Doporučujeme využít toto období k seznámení se s celou kanálovou nabídkou KTKdigi. (od prosince 2018)

Máte otázku, na niž jste zde nenašli odpověď?
Napište nám, rádi Vám odpovíme – technické dotazy

 

 
© 2008 KTKdigi – Kabelová televize Kopřivnice, s.r.o., Záhumenní 1152, 742 21 Kopřivnice, tel. 556 821 076, ktk@ktk.cz