TVP přechod na HEVC

Dnešním dnem změnily polské veřejnoprávní kanály své vysílání. Doposud využívaná komprese MPEG–2 a MPEG–4 byla změněna na HEVC (H.265). Základní nabídka HEVC – Programy vysílané v kompresním formátu HEVC.

Abyste naladili převzaté vysílání televizních kanálů šířené v HEVC / H.265, musí televizor tento standard podporovat. Informaci o tom, zda vaše televize nový standard podporuje, najdete přímo v detailu produktu a rovněž v manuálu daného zařízení.

Dnes již tento standard podporuje většina TV přijímačů na trhu.
U starších TV přijímačů můžete podporu HEVC ověřit například na tomto odkaze. (obsahuje seznam ověřených přijímačů s podporou HEVC) Na TV přijímačích bez podpory HEVC bude černá obrazovka a uslyšíte pouze zvuk. (Popřípadě kanál nenaladíte vůbec.)


Co je HEVC / H.265?
HEVC (High Efficiency Video Coding) nebo také H.265 je takzvaný „kodek“, což je zkratka pro „kodér a dekodér“. „Kodek“ je tedy obecné označení pro systémy zajišťující kódování (a dekódování) signálu při odesílání i při příjmu. Z nezkráceného anglického názvu HEVC vyplývá, že tento konkrétní kodek je určen pro kódování videa. HEVC (H.265) zařízení podporující DVB využívají proto, že je zhruba dvakrát efektivnější než starší H.264. To znamená, že stejně velkým balíkem dat dokáže přenést dvakrát kvalitnější video.