KTKdigi – Kabelová televize Kopřivnice, s.r.o., Záhumenní 1152, 742 21 Kopřivnice, tel. 556 821 076, ktk@ktk.cz
 
Menu

Co je to digitální vysílání

Televizní obraz je v současné době možné přenášet dvěma způsoby. Jako analogový nebo digitální signál. Analogový přenos se používá od prvopočátků televizního vysílání s malými obměnami až doposud a dle posledních informací (podzim 2007) dojde v roce 2010 nebo 2011 v České republice k ukončení jeho používání (vysílání). Nastane tzv. Analogová tma.

Souběžně s analogovým vysíláním funguje již řadu let digitální vysílání, a to prostřednictvím satelitu (DVB-S). K jeho příjmu je nutná parabola nasměrovaná na příslušnou družici a SET-TOP-BOX. Postupně je v rámci České republiky zaváděno pozemní (terestrické) digitální vysílání (DVB-T), jehož úkolem je v budoucnu nahradit analogové televizní vysílání.

Pro příjem pozemního digitálního vysílání je třeba SET-TOP-BOX s anténou. Pokud jste v místě se silným TV signálem (velká města, blízkost TV vysílače) postačuje pokojová anténa. S rostoucí vzdáleností od vysílače je nutné používat venkovní anténu a kvalitní koaxiální rozvod. Staré koaxiální kabely, nevhodné rozbočovače či antény se zesilovačem dokáží poškodit digitální signál tak, že není možné pozemní vysílání vůbec sledovat.

Pro sítě kabelových televizí je určeno digitální vysílání s označením DVB-C. Opět je pro příjem nutný SET-TOP-BOX, který je však tentokrát připojený přímo do zásuvky kabelové televize. V tomto případě odpadají instalace venkovních antén.

K problematice satelitního i pozemního vysílání je možné najít dostatek informací na internetových stránkách. Proto se budeme v následujícím textu věnovat problematice DVB-C.

 

 
© 2008 KTKdigi – Kabelová televize Kopřivnice, s.r.o., Záhumenní 1152, 742 21 Kopřivnice, tel. 556 821 076, ktk@ktk.cz