KTKdigi – Kabelová televize Kopřivnice, s.r.o., Záhumenní 1152, 742 21 Kopřivnice, tel. 556 821 076, ktk@ktk.cz
 
Menu

Digitalizace KTK

První kroky

Obdobně jako u satelitního nebo pozemního (terestrického) vysílání, tak i u kabelových sítí, je digitalizace nutným vývojovým stupněm, který zásadně změní poskytování obrazu a zvuku. Postupně dojde k výraznému rozšíření zákaz­nické nabídky. Digitální vysílání umožní zavádění nových placených služeb, které analogový přenos doposud neumožňoval.

Samotný přechod z analogového na digitální vysílání nebude v případě KTK znamenat razantní změny. V rozvodu KTK se bude v prvním kroku jednat o souběžné analogové i digitální vysílání některých televizních programu. Konkrétně to znamená, že například programy ČT1, ČT2, ČT24, ČT4, NOVA, PRIMA budou v nabídce KTK souběžně.

ČT 1 ČT 2 ČT 4 ČT 24 Nova Prima

Tento první krok je určen zejména pro ty diváky, kteří sledují televizní vysílání na televizorech s větší úhlopříčkou a požadují vyšší kvalitu obrazu. V případě digitálního přenosu je televizní obrázek v TV studiu převedený do digitální podoby a dostane se až k divákovi jako „data“. Vlastní převod na obraz probíhá až v SET-TOP-BOXu u koncového zákazníka doma. Tento příjem digitálního vysílání bude volný a budou jej moci sledovat všichni diváci, kteří vlastní SET-TOP-BOX pro DVB-C.

Následující etapa bude rozšíření programové nabídky o nové televizní programy. Významným důvodem, proč KTK zavádí digitální vysílání, je lepší využití volných kmitočtů v kabelovém rozvodu. Na místě jednoho současného analogového programu je možné šířit 6 až 7 digitálních programů, což umožní rozšíření současné programové nabídky. Předpokládáme, že současnou „Rozšířenou nabídku“ převedeme do digitální podoby a postupně vyměníme našim současným uživatelům „Rozšířené nabídky“ doposud používané dekodéry za SET-TOP BOXy. Postupně začneme doplňovat „Rozšířenou nabídku“ o další televizní programy, abychom ji co nejvíce zatraktivnili. Tato nabídka bude kódovaná a pro sledování těchto programů již bude nutné použít dekódovací kartu, která „otevře“ SET-TOP-BOX. Sledování programů „Rozšířené nabídky“ bude stejně jako doposud zpoplatněno pravidelnou měsíční platbou.Pro zájemce o sledování PAY TV programů nabízíme možnost příjmu HBO, HBO2, HBO Comedy, Cinemax … Další rozšiřování programové nabídky bude záviset na výsledcích jednání s distributory těchto TV programů.

Nezanedbatelnou výhodou, kterou KTKdigi přinese, je možnost přenosu televizního obrazu ve vysokém rozlišení (HDTV). V současnosti je přenášen televizní obraz pomocí cca 400 tisíc obrazových bodů. Pokud přijímáte televizní obraz prostřednictvím SET-TOP-BOXu v HDTV rozlišení, máte k dispozici více než 2 milióny bodů. Rozeznáte v obraze více detailů, což bude znatelné zejména u velkých televizorů s podporou HD Full.

HDTV Televizor

Rozšíření programové nabídky a HDTV rozlišení není jediný přínos, který digitalizace TV vysílání přinese. Oceníte širší možnosti zvukového doprovodu – více stereofonních zvukových stop či prostorový zvuk, EPG – elektronický programový průvodce, interaktivní služby atd.

V dlouhodobém horizontu znamená zavedení digitálního vysílání v kabelové sítí postupné snížení počtu analogových programů na jaký jsme dneska zvyklí. Nebude se v žádném případě jednat o skokové změny, které by razantně omezily současnou základní programovou nabídku.

 

 
© 2008 KTKdigi – Kabelová televize Kopřivnice, s.r.o., Záhumenní 1152, 742 21 Kopřivnice, tel. 556 821 076, ktk@ktk.cz